Festival Poselství Tibetu v Luhačovicích
Boutique hotel RADUN**** se od svého otevření v roce 2010 každoročně zapojuje do mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet a již podesáté pořádá multikulturní festival Poselství Tibetu, kterým přibližuje tibetskou kulturu návštěvníkům Luhačovic i místním obyvatelům. V rámci již proběhlých ročníků tohoto multikulturního festivalu navštívilo Luhačovice řada tibetských i českých osobností.
Festivalový program 2020
-
Vlajka pro Tibet – úterý 10. 3. 2020, 10:00 hodin
Boutique hotel RADUN**** od svého otevření v roce 2010 každoročně zapojuje do mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet. Kampaň „Vlajka pro Tibet” vznikla v polovině 90. let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv nejen Tibeťanů, ale i jiných obyvatel Čínské lidové republiky. Akce probíhá každý rok 10. března, v den výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 tisíc Tibeťanů, přes milion Tibeťanů zemřelo v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. Cílem kampaně je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři česká města. Letos tibetské vlajky zavlály na 816 radnicích a 97 školách. Vlajku vloni poprvé vyvěsila i luhačovická radnice, také opětovně magistrát Prahy, Univerzita Karlova, a kromě různých organizací také spontánně mnoho občanů ČR. Vlajka pro Tibet má symbolický charakter a je vyjádřením solidarity s Tibeťany.
-
Vernisáž výstavy originálních tibetských mandal a autentických fotografií – 16. 3. 2020, 17:30 hodin
V Boutique hotelu RADUN**** bude od 16.3.2020 umístěna prodejní výstava originálních tibetských mandal – thangk a fotografií z buddhistických klášterů v himalájském údolí Spiti. Jejich zakoupením přispějete nadaci Sapan Foundation. Thangky jsou svinovací malby či tapisérie, které se objevují ve všech školách tibetského buddhismu. Najdete je ve všech klášterech a mnoha domácnostech, kde mohou být součástí oltářů či jen volně viset na stěnách. Thankgy nejčastěji obsahují obrazy buddhů, mandal či bódhisattvů a podobně. Mimo to jsou některé thangky zaměřeny například na svůj léčebný účinek. Velmi populárním tématem je i tzv. Kolo života zobrazující všech šest stavů existence pod vlivem síly našich skutků a plodů – světa koloběhu, tj. samsáry. Slovo „thangka“ bychom tak mohli nejlépe přeložit jako „svitek-záznam“, a to buď události či pravdy.
-
Konzultace tibetské medicíny s tibetským lékařem – 17. a 18. 3. 2020, 8:00 – 19:00 hodin
V rámci 10. ročníku festivalu Poselství Tibetu, který organizuje Boutique hotel RADUN v Luhačovicích přijal pozvání významný tibetský lékař Amchi Tsewang Smanla a ve dnech 17. a 18. března 2020 zde bude pro širokou veřejnost poskytovat zdravotní konzultace tibetské medicíny. Amchi Tsewang Smanla je sedmou generací známé rodinné tradice tibetských lékařů a má dlouholetou praxi v exilovém Ladakhu v severní Indii. Jeho otec i on sám studovali u jednoho z největších lámů a lékařů tibetské medicíny 20. století, Dr. Trogawy Rinpočheho. Amchi Tsewang Smanla založil v roce 1990 nadaci Yuthog – tibetská medicína. Nadace Yuthog je centrum pro výcvik mladých Ladačanů a nyní už i západních zájemců v oborů tibetské medicíny. Dr. Smanla se ve své praxi spolu se svým synem zaměřuje zejména na diagnostiku a na léčbu (harmonizaci) prostřednictvím bylinných preparátů a rad o úpravě stravy a návyků klientů.
Tibetská medicína je starodávný systém, založený na hlubokém poznání propojení těla, energie dechu a mysli. Tradiční tibetská medicína se v praxi uplatňuje již tisíce let. Nabízí celostní přístup v péči o zdraví. Je vhodná hlavně na léčení dlouhodobých chronických problémů, únavy, stresu, nespavosti, disharmonie vnitřních energií. Tibetská medicína jako holistický systém oficiálně uznávaný v Indii, Číně a dalších zemích, úspěšně pomáhá miliónům lidí udržovat zdraví a rovnováhu těla a mysli.
-
Dalajlamova poselství – promítání filmů a společná meditace – 22. 3. 2020, 19:00 hodin
Promítání filmů a společná meditace bude věnována životu a poslání Jeho Svatosti dalajlamy. Neobyčejného člověka, jehož náboženstvím je, jak sám říká, „dobré srdce“. Jeho Svatost dalajlama je bezpochyby jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších duchovních vůdců moderních dějin. Ovlivnil a stále ovlivňuje tisíce lidí po celém světě a jeho laskavá učení spojují do té doby nespojitelné. Jeho Svatost letos v červenci oslaví už 85 narozeniny.
Filmy:
- Dalajlama: Síla pravdy dánské režisérky Irene Greve
- Dalajlamova poselství českého Viliama Poltikoviče
- Kalačakra: Probuzení německo-francouzské režisérky Natalie Fuchs