Na Radunu opět vlaje tibetská vlajka
Vlajka pro Tibet má symbolický charakter a je vyjádřením solidarity s Tibeťany.
Boutique hotel RADUN**** od svého otevření v roce 2010 každoročně zapojuje do mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet. Kampaň „Vlajka pro Tibet” vznikla v polovině 90. let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv nejen Tibeťanů, ale i jiných obyvatel Čínské lidové republiky. Akce probíhá každý rok 10. března, v den výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 tisíc Tibeťanů, přes milion Tibeťanů zemřelo v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. Cílem kampaně je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři česká města. Letos tibetské vlajky zavlály na 816 radnicích a 97 školách. Loni tibetské vlajky zavlály na více než 850 radnicích. Vlajku vyvěšuje i luhačovická radnice, také opětovně magistrát Prahy, Univerzita Karlova, a kromě různých organizací také spontánně mnoho občanů ČR.
Výstava originálních mandal a autentických fotografií ze Spiti
V Boutique hotelu RADUN**** je umístěna prodejní výstava originálních tibetských mandal – thangk a fotografií z buddhistických klášterů v himalájském údolí Spiti. Jejich zakoupením přispějete nadaci Sapan Foundation.
Thangky jsou svinovací malby či tapisérie, které se objevují ve všech školách tibetského buddhismu. Najdete je ve všech klášterech a mnoha domácnostech, kde mohou být součástí oltářů či jen volně viset na stěnách. Thankgy nejčastěji obsahují obrazy buddhů, mandal či bódhisattvů a podobně. Mimo to jsou některé thangky zaměřeny například na svůj léčebný účinek. Velmi populárním tématem je i tzv. Kolo života zobrazující všech šest stavů existence pod vlivem síly našich skutků a plodů – světa koloběhu, tj. samsáry. Slovo „thangka“ bychom tak mohli nejlépe přeložit jako „svitek-záznam“, a to buď události či pravdy.
Gatug Čhönphel – je mnich a fotograf z himalájského údolí Spiti. Mnichem se stal ve věku 10 let a buddhistické vzdělání získal v klášteře Sakja Ngor v Déhrádúnu (12 let) a v Sakjapovském vadžrajánovém institutu (7 let). Tam spolupracoval s profesionálním fotografem a filmařem a našel zálibu ve fotografování. Gatug Čhönphel také pracuje pro mužský a ženský klášter ve Spiti a pro místní školu Künsäl.
Symbolika tibetské vlajky
Uprostřed vlajky je bílá zasněžená hora pod tmavě modrým nebem symbolizující Tibet, na jejímž vrcholku září žluté slunce symbolizující radost ze svobody, blahobyt a duchovní a materiální štěstí všech živých bytostí v Tibetu. Za sluncem je šest červených pásů zastupujících původních šest kmenů Se, Mu, Dong, Tong, Du a Ra, které jsou považovány za předky Tibeťanů. Kombinace těchto pásů s barvou oblohy symbolizuje nepřetržitou ochranu duchovních nauk a světského života. Před horou stojí dva sněžní lvi s plápolající hřívou reprezentující sjednocení duchovního a světského života. Ve svých zdvižených tlapách drží tříbarevný drahokam, který představuje Buddhu, dharmu a sanghu. U jejich nohou leží dvoubarevný drahokam symbolizující správné etické chování založené na deseti buddhistických ctnostech a šestnácti způsobech lidského chování. Vlajka je ze tří stran žlutě lemována. Toto lemování představuje zlato jako symbol Buddhova učení. Strana bez lemu pak vyjadřuje otevřenost Tibetu vůči nebuddhistickému učení.
Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané v Tibetu používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté tresty vězení.